Na této stránce jsou popsány nové funkce a vylepšení v JAWS 2020. Můžete postupně přečíst celé novinky nebo pomocí JAWSKey+F6 otevřít seznam nadpisů a přejít přímo na určitou položku.
Při pohybu ve webových formulářích a při jejich vyplňování je stále častější, že autoři webových stránek kromě přiřazení přístupného popisku zahrnují popisek navíc i přímo do ovládacího prvku. Zatímco vidící uživatelé vidí pouze viditelný text, uživatelům odečítače je hlasem nebo i na braillském řádku, pokud jej používají, sdělován jak viditelný popisek, tak i popisek zahrnutý kvůli přístupnosti. Autoři webových stránek do obou informací mnohdy zapisují tentýž text, takže to potom vypadá, že je odečítačem čten dvakrát. V JAWS 2020 jsme výrazně snížili množství těchto duplicitně čtených informací při pohybu po formulářových prvcích. JAWS porovnává text obou popisků a čte či zobrazuje na braillském řádku oba popisky jen tehdy, když se liší.
Díky společnosti Hartgen Consultancy byly přímo do JAWS a Fusion přidány základní skripty pro podporu softwaru Zoom pro zlepšení práce s ním během konferencí. Tuto platformu využíváme pro náš čtvrtletní program FS Open Line a volně přístupné výukové webináře, které poskytujeme každý měsíc. Tyto skripty dávají uživateli větší kontrolu nad tím, co slyší, aniž by byli přerušováni, když ostatní uživatelé přicházejí a odcházejí z místnosti nebo něco komentují.
Pro seznam klávesových zkratek JAWS, které jsou pro Zoom k dispozici, jako např. vypnutí upozorňování, oznamování posledních chatů atd, stiskněte JAWSKey+H. Pro seznam klávesových zkratek samotného Zoom stiskněte JAWSKey+W.
Společnost Hartgen Consultancy nabízí zájemcům rovněž i pokročilé skripty pro Zoom Pro.
Po léta JAWS poskytoval uživatelům možnost rychle prohlížet text na obrazovce bez toho, aby bylo nutné měnit aktuální umístění kurzoru. Například pokud chcete zobrazit informace z dialogového okna, které není přístupné pomocí TAB nebo SHIFT+TAB, mohli jste stisknout NUM MINUS nebo NUM MINUS dvakrát rychle po sobě pro aktivování JAWS kurzoru nebo neviditelného kurzoru a poté se pomocí ŠIPEK a dalších standardních klávesových příkazu pro čtení pohybovat po obrazovce, zatímco kurzor zůstal na aktuálním ovládacím prvku. Hlavním rozdílem mezi JAWS kurzorem a neviditelným kurzorem je ten, že ukazatel myši následuje JAWS kurzor, takže poté můžete klikat na ovládací prvky pomocí kláves NUM LOMÍTKO nebo NUM HVĚZDIČKA.
Pro přístup k obsahu obrazovky pomocí JAWS kurzoru a neviditelného kurzoru používáme technologii, která se nazývá Model mimo obrazovku (Off-Screen Model, OSM). V posledních letech však stále větší množství aplikací používá pro práci s obsahem nové technologie jako je User Interface Automation (UIA), což činí JAWS kurzor a neviditelný kurzor při práci s nimi bezcennými. Když aktivujete tyto kurzory v aplikacích jako je Kalkulačka, Počasí nebo většina aplikací z Microsoft Store, slyšeli byste při procházení obrazovky pouze "nic".
JAWS 2020 si nyní uvědomuje, že jste v aplikaci, kde OSM není podporován, a automaticky použije nový JAWS nebo neviditelný prohlížecí kurzor. Budete pak moci používat stejné příkazy pro čtení jako s tradičním JAWS kurzorem nebo neviditelným kurzorem..
Například pokud stisknete NUM MINUS v aplikaci Počasí, JAWS nyní oznámí "JAWS skenovací kurzor" protože toto je aplikace, která nepodporuje OSM. Podobně pokud stisknete NUM MINUS dvakrát rychle po sobě, JAWS oznámí “neviditelný prohlížecí kurzor.” Poté můžete používat pro prohlížení textu stejné příkazy jako vždy, s tím rozdílem, že se nyní pohybujete mezi prvky UIA této aplikace.
Například:
Stále můžete používat příkazy JAWS jako je INSERT+ŠIPKA NAHORU pro přečtení aktuálního prvku nebo řádku textu nebo CTRL+F pro hledání textu, který je viditelný na obrazovce. Když používáte JAWS prohlížecí kurzor, kurz myší sleduje Váš pohyb, takže můžete pomocí NUM LOMÍTKA nebo NUM HVĚZDIČKY provést klik levým nebo pravým tlačítkem myši.
Engine pro rozpoznávání textu používaný pro funkci OCR v JAWS byl aktualizován na Kofax OmniPage 20, dříve vlastněný firmou Nuance. To přináší VYŠŠÍ přesnost při rozpoznávání textu z obrazovky, skeneru či kamery PEARL. Pro uživatele vyžadující rozpoznávání textů v hebrejštině nebo arabštině jsou tyto jazyky automaticky instalovány s JAWS v angličtině nebo v západoevropských jazycích.
V současnosti není na mnoha webech nejlepší způsob práce pomocí virtuálního kurzoru. Příkladem může být Gmail v prohlížeči Chrome. V těchto případech je dobré Virtuální kurzor vypnout stiskem JAWSKey+Z a používat aplikaci za pomoci PC kurzoru. Mnoho uživatelů rovněž pravidelně otevírá více karet (CTRL+T), takže mají snadný přístup k různým webům, jako je Gmail, a jedné či dvěma dalším stránkám, mezi jejichž kartami se poté pohybují pomocí kláves CTRL+TAB. V těchto situacích může být nepříjemné neustále mačkat JAWSKey+Z pro spuštění toho správného kurzoru v každé právě otevřené kartě.
Počínaje verzí 2020 přinášíme možnost, která pomůže, aby si JAWS pamatoval nastavený stav Virtuálního kurzoru na každé kartě. Při pohybu mezi kartami bude rovněž oznámeno, zda je Virtuální kurzor zapnutý nebo vypnutý. Jakmile ale zavřete prohlížeč nebo restartujete JAWS, navrátí se stav virtuálního kurzoru do výchozího stavu, musíte si jej tedy pokaždé nastavit znovu. Tato funkce je ve výchozím nastavení vypnutá. Chcete-li ji zapnout, postupujte následujícím způsobem:
Pro uživatele zápisníku ElBraille a braillských řádků s počítači nabízí JAWS 2020 výrazná zlepšení při psaní pomocí braillského zkratkopisu. Jde zejména o následující:
Po mnoho let byl Braillský prohlížeč JAWS velmi užitečným nástrojem, který zobrazuje na obrazovce textovou reprezentaci toho, co JAWS posílá braillskému řádku. To je velmi užitečné pro vidící instruktory, vývojáře skriptů a testery, kteří neumějí braillské písmo nebo mají omezený přístup k braillskému řádku. Braillský prohlížeč má stejný počet buněk jako připojený braillský řádek. Například pokud je připojen Focus 80 nebo Focus 14, uvidíte na obrazovce 80 nebo 14 buněk. Pokud není připojen fyzický braillský řádek, bude Braillský prohlížeč zobrazovat 40 bodů včetně stavových buněk.
V JAWS a Fusion 2020 jsme udělali několik velice potřebných aktualizací včetně zlepšené podpory pro zobrazování zkratkopisu, možnosti zobrazovat braillský text i vlastní braillské body a vizuální propojení, takže vidící osoba uvidí, které braillské body reprezentují která slova a znaky. Také jsme přidali skupinové klávesové zkratky pro simulování posunu na braillském řádku, což ocení hlavně vidící vývojáři skriptů.
Pro zapnutí Braillského prohlížeče přejděte do JAWS menu Nástroje, otevřete podmenu Braillský a textový prohlížeč a vyberte položku Zapnout Braillský prohlížeč. Můžete též stisknout skupinovou klávesovou zkratku JAWSKey+MEZERNÍK následovaný V a poté B. Po stisknutí INSERT+SPACEBAR, V jsou dostupné také následující příkazy:
Do JAWS i Fusion byl přenesen také populární nástroj Prohlížeč textu. To uvítají především předchozí uživatelé aplikace MAGic.
Prohlížeč textu zobrazuje v horní části Vaší obrazovky řádek aktuálního textu. Poskytuje jasnost a jednoduchost čtení, protože Vám dovoluje pracovat v aplikaci a přitom mít k dispozici aktuální text v okně Prohlížeče textu nahoře na obrazovce. Můžete si zvolit formátování textu (styly písma a barvy), který se v tomto okně zobrazuje, takže je pro Vás jednodušší čtení dokumentů, e-mailů, webových stránek a dalších. Je to velmi užitečné, když v aplikaci narazíte na text, který se obtížně čte kvůli formátování jako je různá velikost a barvy, které kontrastují.
Text zobrazovaný v okně Prohlížeče textu následuje Vaši navigaci ve Windows. Například pokud přesunete kurzor, text na pozici kurzoru je zobrazen v okně Prohlížeče textu. Podobně pokud se pohybujete myší, zobrazuje se text, který přichází do styku s kurzorem myši, v okně virtuálního prohlížeče. Používáte-li Fusion, nemusíte díky Prohlížeči textu upravovat velikost zvětšení obrazovky, když chceten zároveň sledovat text, který Fusion čte. To je zvláště užitečné, když čtete pomocí Plynulého čtení (JAWSKey+ŠIPKA DOLŮ).
Pro zapnutí Prohlížeče textu přejděte do menu Nástroje, otevřete podmenu Braillský a textový prohlížeč a aktivujte položku Zapnout Prohlížeč textu. Pro zapnutí nebo vypnutí Prohlížeče textu můžete též použít skupinovou klávesovou zkratku JAWSKey+MEZERNÍK následovaný V a poté T Po stisknutí JAWSKey+MEZERNÍK, V pro vstup do skupiny Braillský a textový prohlížeč stiskněte CTRL+ŠIPKU VPRAVO nebo CTRL+ŠIPKU VLEVO.
Braillský prohlížeč a Prohlížeč textu jsou vizuální pomůcky a PC kurzor na jejich okno při pohybu po obrazovce nepřechází. Po jejich aktivaci se budou automaticky spouštět, kdykoliv znovu spustíte JAWS nebo Fusion. Braillský prohlížeč i Prohlížeč textu mění velikost oken aplikací, aby nebylo překryto něco, s čím je nutné pracovat, a když jej ukončíte, velikost oken se vrátí zpět na původní. Umístění prohlížečů si můžete zvolit nahoře nebo dole na obrazovce a můžete též změnit styl a velikost písma a barvu popředí a pozadí zobrazovaného textu. Braillský prohlížeč a Prohlížeč textu funguje i v režimu více monitorů. Pro nastavení těchto voleb přejděte do JAWS menu Nástroje, otevřete podmenu Braillský a textový prohlížeč a vyberte podmenu Nastavení.
Poznámka: Fusion musí být pro použití Braillského prohlížeče a Prohlížeče textu spuštěn v režimu celého okna. Pokud uživatel přepne na režim Lupa nebo dělené zobrazení a Braillský prohlížeč nebo Prohlížeč textu je aktivní, bude pozastaven, dokud nepřejdete zpět na zvětšení celého okna.
Řeč na vyžádání je funkce, která vám umožňuje omezit množství hlasového výstupu JAWS při pohybu v oknech a dokumentech, nebo když pomocí klávesových zkratek provádíte různé akce. Řeč na vyžádání můžete snadno zapnout skupinovým příkazem JAWSKey+MEZERNÍK, S. Pro uživatele JAWS, kteří spoléhají převážně na braillský výstup, nebo pro uživatele varianty Fusion, kteří vidí na obrazovku dostatečně, aby mohli sledovat pohyb kurzoru, může být příliš mnoho hlasového výstupu při pohybu pomocí klávesnice či myši unavující. Ve výchozím nastavení reaguje hlasový výstup při zapnuté Řeči na vyžádání jen na omezené množství klávesových příkazů JAWS jako např. přečtení aktuálního znaku, slova, řádku, titulku okna atd., zatímco při použití standardních Navigačních kláves Windows pro pohyb po znacích, slovech či řádcích je mluvení vypnuto. Úplný seznam klávesových zkratek, při kterých JAWS v režimu Řeči na vyžádání mluví, najdete v tématu nápovědy Řeč na vyžádání.
JAWS a Fusion 2020 nyní umožňují zvolit, zda budou při zapnuté funkci Řeč na vyžádání přehrávány zvuky JAWS. Zvuky JAWS zahrnují např. zvuk, který se ozve při stisku JAWSKey+MEZERNÍK pro provedení skupinového příkazu, nebo zvuk, který se ozve při doplnění adresy v Outlooku. Ve výchozím nastavení jsou zvuky JAWS zapnuté. Pokud nechcete, aby se přehrávaly zvuky JAWS při aktivní funkci Řeč na vyžádání nebo když je řeč úplně vypnutá, otevřete Centrum nastavení, rozbalte skupinu Nastavení řeči, dále rozbalte položku Nastavení řeči na vyžádání a odškrtněte zaškrtávací políčko Přehrávat zvuky JAWS. V této skupině můžete měnit i další nastavení Řeči na vyžádání.
V závislosti na použité aplikaci mohou řídící znaky představovat určité prvky dokumentu, jako pevné konce strany nebo konce řádku. JAWS nyní umožňuje nastavit, zda budou tyto znaky zobrazovány na braillském řádku, nebo nikoli. Ve výchozím nastavení je JAWS v braillském výstupu pro pohodlnější a příjemnější čtení nezobrazuje. Mohou ale nastat situace, kdy je zobrazování těchto znaků při editaci textu užitečné.
Pro zobrazení řídících znaků na braillském řádku otevřete Centrum nastavení, rozbalte skupinu Textové volby, dále rozbalte položku Kontrola chyb a zrušte zaškrtnutí volby Filtrovat řídící znaky jako je zalomení stránky . Nyní budou řídící znaky na braillském řádku správně zobrazovány.
JAWS nyní dokáže oznamovat, když při pohybu v seznamu zpráv přejdete do jiné skupiny, jako je nové datum nebo nová konverzace. Například pokud je zobrazení v aplikaci Outlook nastaveno na zobrazování zpráv podle data a pohybujete se ve složce, která obsahuje zprávy s různými daty, když přijdete na první zprávu v nové skupině dat, JAWS to oznámí jako "dnes", "včera", "minulý týden" nebo "před dvěma týdny". Chcete-li tuto funkci zapnout, otevřete v Outlooku Rychlá nastavení (JAWSKey+V) a zaškrtněte políčko Oznamovat změny skupin v seznamech.
Nyní můžete upravovat rychlost řeči na brailllském řádku Focus pomocí následujících příkazů.
Mnoho moderních sluchátek a reproduktorů připojovaných přes Bluetooth i některé vestavěné zvukové karty se vypínají, když nepřijímají žádný zvuk, aby uchovávaly baterii. JAWS nyní obsahuje novou volbu, která když je zapnutá, zabraňuje těmto zařízením, aby se vypínala, tím, že jim neustále posílá signál ticha. Nic neuslyšíte, ale Vaše zařízení zůstane aktivní, díky čemuž bude řeč plynulejší. Pro zapnutí této volby otevřete Centrum nastavení (JAWSKey+6) na řádku s čísly, stiskněte CTRL+SHIFT+D pro načtení výchozích nastavení a vyhledejte položku "Zabránit useknutí řeči při používání sluchátek přes Bluetooth nebo u některých zvukových karet."
Poznámka: Baterie Vašich sluchátek nebo reproduktorů se může vybíjet rychleji, pokud tuto volbu zapnete. Tato volba rovněž není dostupná v případě, že je zapnuta volba snižování hlasitosti ostatních programů, když mluví JAWS.
Byl přidán aktualizovaný ovladač polského výrobce Harpo, aby kromě jejich již dříve podporovaného braillského řádku BraillePen 12T (Easy Link 12T) byl podporován i BraillePen 14. Nyní jsou tímto ovladačem podporovány všechny modely.
Poslední aktualizace říjen 2020