JAWS 17

Pro běžnou práci i testování v ukázkovém režimu doporučujeme používat aktuální verzi programu JAWS, níže uvedené starší verze programu prosím instalujte pouze tehdy, pokud z technických či licenčních důvodů aktuální verzi nemůžete používat.

Český JAWS verze 17 podporuje všechny 32bitové i 64bitové edice operačních systémů Windows 7, Windows 8.1 a Windows 10; Windows XP a Windows Vista již podporovány nejsou (možno použít JAWS 16 resp. JAWS 15). Budete-li JAWS instalovat na nový počítač, doporučujeme před instalací JAWSu nejprve nainstalovat veškeré české syntezátory, které máte v plánu s JAWSem používat, v průběhu instalace pro ně budou vytvořeny příslušné hlasové profily.

Instalace:

  1. Instalace českého hlasového výstupu ZUZANA RealSpeak Solo Direct (volitelné – doporučeno)
  2. Instalace českého hlasového výstupu IVETA Vocalizer Expressive (volitelné, verze 1)
  3. Základní instalace českého JAWSu 17.0.2729.10 (64bitů)
    nebo
    Základní instalace českého JAWSu 17.0.2729.10 (32bitů)
  4. Instalace dalších hlasů/jazyků (volitelné, stažení z Internetu, anglicky)

[instalace starší verze programu]

Při instalaci programu je vhodné mít počítač připojený k Internetu, neboť instalační program si v průběhu první instalace automaticky stahuje knihovny pro funkci Rozpoznání textu z obrázku (cca 70 MB). Budete-li JAWS instalovat na počítači bez internetového připojení, stáhněte si prosím krom souborů výše rovněž soubor FSOmniPage.msi a umístěte jej do stejné složky, ze které budete spouštět instalační soubor JAWSu.

JAWS lze po instalaci spustit standardním způsobem pomocí ikon na Ploše či v  Nabídce Start; jedné z ikon doporučujeme přiřadit klávesovou zkratku pro rychlé spuštění (obvyklá zkratka je Ctrl+Shift+J).

Upozornění: Součástí instalace JAWSu je též Hlasový výstup HLAS pro JAWS/MAGic, který je licencován samostatně. V rámci ukázkové verze JAWSu pracuje HLAS bez nutnosti aktivace, pro provoz s plnou verzí JAWSu je nutné HLAS samostatně aktivovat – bližší informace najdete v popisu Hlasového výstupu HLAS pro rozhraní SAPI4.